Oksijen Emici Paket, gıdaların katkı maddesiz raf ömrü kazanımını arttıran ve tazeliğini koruyan aktif ambalajlama bileşenidir. Oksijen emici, oksijen absorber veya oksijen tutucu olarak da adlandırılmaktadır. Paket olarak dile getirilmesinin nedeni, çeşitli ebat seçenekleri bulunan şaseler halinde ambalaj içerisinde kullanılmasından kaynaklanmaktadır.

Oksijen Emici Paket Neden Kullanılır?

Oksijen Emici Paket kullanılmasının temel nedeni, oksijen gazının gıdalarla temas ettiği müddetçe deformasyona neden olması ve bozulmalarına kadar giden süreci hızlandırmasıdır. Oksijen emiciler ambalaj içerisindeki gazı absorbe ederek gıdanın bozulma riskini minimuma indirmektedir.

Oksijen Emici Hangi Ambalajlamalarda Kullanılır?

Ambalaj içerisindeki oksijen oranı çeşitli metotlarla azaltılmaya çalışılsa da yeterli başarıyı sağlayamamaktadır.

  1. Vakumlu Paketleme: Vakumlu paketleme sisteminin de temel amacı oksijen miktarının düşürülerek, gıda maddesinin dayanıklılık süresini arttırmaktır. Ambalajın kapağı kapatılmadan önce vakum pompası içerideki havayı emerek bu işlevi yerine getirir. Ancak tamamının çekilmesine yeterli olmaz ve arada kalan oksijen gazları olumsuz tepkime oluşturmaya devam eder.
  2. Azot Gazı (N2) ile Paketleme: Vakumlu ambalajlama yönteminin gıda maddesinin yumuşama ve ezilme gibi faktörlerine karşı alternatif bir oksijen azaltıcı paketleme tekniğidir. Ancak Azot Gazı ile paketleme de küf oluşumunu engellemede tam performans sağlayamamaktadır.
  3. Karbondioksit Gazı ile Paketleme: Yine temel amacı ambalaj içerisindeki oksijen faktörünü ortadan kaldırmak olan bu yöntemde ise asit etki kaynaklı ekşimsi tat oluşumu gibi dezavantajlar yaşanabilmektedir.

Oksijen Emici Paket; termoform, gazla paketleme teknikleri, yatay paketleme yöntemlerinin tamamına basit bir entegrasyonla yerleştirilebilir. Bu sayede ambalaj kapatıldıktan sonra dâhi içerideki oksijen miktarına müdahale edilme fırsatı yakalanır.

Oksijen EmiciSağlıklı Bir Yöntem midir?

Oksijen Emici Paket içerisinde doğada cevher halindeki diğer elementlere karışmış halde bulunan Demir (Fe) tozu, diğer bir ifadeyle indirgenmiş demir bulunmaktadır. Dolayısıyla herhangi bir katkı maddesi değil, doğal bir malzemedir.

Kullanıldığı şase ise hava ile nem giriş-çıkış işlevine sahip, içerisindeki demir tozunun dışarıyla temasını engelleyen niteliktedir. Bu sayede gıda ürünüyle doğrudan temas halinde bulunmaz. Demirin ambalaj içerisindeki oksijen gazıyla okside olması sayesinde, gaz emilimi sağlanır ve ambalaj içerisindeki miktarı %0.1 gibi oldukça düşük bir orana indirilebilir.

Oksijen Emici Paketler

Oksijen emici paket kullanımı hem üretici açısından verimlilik artışı sağlar hem de tüketicilerin katkı maddesiz gıda talebinin yerine getirilmesine yardımcı olur. Ambalaj içerisindeki oksijen miktarının emilerek sıfır düzeyine yaklaştırılması sayesinde:

  • Besinlerin ambalaj içerisindeki raf ömrü uzar
  • Doğal veya yapay koruyucu katkı maddeleri kullanımını azaltır
  • Her türlü tat değişimi ihtimalini en aza indirir
  • Firesiz dönüşüm ve müşteri memnuniyeti oranını arttırır

Genopak güvencesiyle sizin için en uygun oksijen tutucu şase veya bant çözümlerine ulaşabilirsiniz. Oksijen emici fiyat ve ürünlerinize uyumluluğu ile ilgili detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.