Oksijen Emici - Genopak

İletişim

İstanbul Merkez: Kurtköy Mahallesi, Seyit Onbaşı Sokak, 24/1 Pendik/İSTANBUL - Türkiye

Ankara Depo: Uyanış Mahallesi, Gülbaba Caddesi, No: 158/A Keçiören/ANKARA - Türkiye

info@genopak.net

+90 0216 599 10 55

+90 0541 414 27 77

Oksijen Emici

Genopak Gıda Güvenliği Çözümleri​

Oksijen Emici, yaygın olarak kullanılan gazla paketleme teknikleri, termoform, yatay paketleme gibi tüm standart paketleme yöntemleri ile birleştirilebilir. Bu nedenle herhangi bir sistem değişikliği gerektirmez. Mevcut sisteme bariyerli bir film ekleyerek hava geçirmez paketleme yapmak, oksijen emici kullanmak için yeterlidir.

oksijen-emici-sol
oksijen-emici-sağ

Oksijen Emici, gıda güvenliği ve tazeliği açısından en etkili paketleme imkânı sunan; bozulma veya deformasyon süresini maksimuma çıkaran doğal bir önlemdir. Oksijen absorber (Oxygen Absorber) olarak da bilinen malzeme, ürün ambalajı içerisindeki oksijeni emerek %0,1 gibi oldukça az bir oranın altına indirir. Bilindiği gibi gıdaların tazeliğini yitirmesindeki en önemli faktör oksijen ile olan temaslarıdır. Oksijene maruz kalan her gıda; zaman geçtikçe bozulma, küflenme, renk ve tat değiştirme eğilimi gösterir. Günümüzde seri üretimin en büyük sorunu, gıdaların imal zamanları, üretim konumları ile tüketim aşaması arasında geçen yolculuk ve sürelerin uzamasıdır. Bu dezavantaj nedeniyle gıdalarda kullanılan katkı maddeleri arttığı gibi istenilen tazeliğin sağlanması da zorlaşmaktadır. En yaygın gıda paketleme yöntemleri Vakumlu ambalaj, azot gazı (N2) ile paketleme ve Karbondioksit gazı (Co2) ile paketlemedir. Gıda paketlemesine yeni bir soluk getiren oksijen emici bu üç geleneksel yönteme göre çok daha iyi tazelik sağlamakta, iade-fire geri dönüşünü minimuma indirmektedir.

Oksijen Emici Nedir?

Oksijen Emici, diğer bir yaygın kullanımıyla oksijen absorber; bulunduğu ortamdaki oksijeni emerek %0,1 seviyelerine indiren emici etiket veya paketlerdir. Ürünün görevi kullanıldığı ambalajın içindeki oksijeni emerek, gıda bozulmasını engellemek ve doğal raf ömrü uzatıcı olmaktır. En yaygın kullanım şekli minimal gözenekleri olan küçük bir paket içerisinde olanıdır.
Bir çok teknoloji ambalaj içerisindeki oksijen miktarını azaltabilmektedir. Ancak oksijen süpürücü paketlerin içeriğindeki demir elementi, sülfür bileşenleri gibi kokuya neden olmaz. Diğer yandan alüminyum bileşenleri gibi de pasifleştiğinden en sağlıklı çözüm yoludur. İçeriği indirgenmiş demir olan Oksijen Emici, doğal bir malzeme olduğundan sağlığa zararı yoktur. Aksine bozulma eğilimi hızlı olan doğal ürünlerde tercih edilmekte, kimyasal katkı maddesi kullanımını engellemektedir.

Oksijen Absorber Geleneksel Paketlemeye Göre Hangi Avantajları Sunar?

Geleneksel paketleme yöntemleri oksijenin tamamını üründen uzaklaştırmada yeterli koruma sağlayamamaktadır. İyi oksijen emilimi yapılmamış paketleme gıda bozulması ve beraberinde iade oranının artışının habercisidir.

 • Vakumlu ambalaj, oksijen emilimi konusunda başarılı olsa da ürünün şeklinin bozulması, yumuşaması gibi olumsuz etkileri bulunmaktadır.
 • Azot Gazı ile paketlemenin en zayıf noktası, küf oluşumunu yeterince önleyememesidir.
 • Karbondioksit Gazı ile paketleme ise asidik, ekşimsi tat ve koku oluşumu riski taşır.

Tüm bu yöntemlerin olumsuz etkilerine karşı en ideal çözüm yoluOksijen Emici sayesinde paket içerisindeki oksijen miktarını sıfıra yaklaştırmaktır.

Oksijen Emici Yenirse

Oksijen Emici kullanımı, Avrupa Birliğine bağlı ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde; Japonya, Asya, Yeni Zelanda, Avustralya ve Türkiye’de onaylanmıştır.
Ürünün içeriği toksik değildir ve yanlışlıkla tüketilmesi durumunda zararsızdır. En nihayetinde oksijen emici yemek istenmeyen bir durumdur çünkü bir besin maddesi değildir.
Çocuklardan uzak tutulması, kazara tüketme gibi vak’alarda her ihtimale karşı hekime başvurulması tavsiye edilmektedir.
Bulunduğu ambalaj içerisindeki gıdaya; oksijen emici zararları olmayan bir bileşendir. İçeriğindeki demir tozunu dışarıya sızdırmayan materyalle kaplanmıştır.

oksijen-emici-sol-2
oksijen-emici-sağ-2
Oksijen Emici

Oksijen Emici Nerelerde Kullanılır?

Oksijen Emici Bakliyatların Nemlenmesini Önlemektedir.
Tuz, şeker, asitler, antioksidanlar gibi doğal ve yapay katkıların kullanımının azaltılmasını sağlayan Oksijen Emici etiketler:

 • Peynir
 • Pizza
 • Kahve
 • Baklagiller
 • Makarna, Mantı
 • Kuru Yemiş, Cips
 • İlaç ve vitaminler
 • Yufka ve Ekmek Çeşitleri
 • Kek, Muffin vb. Unlu Mamuller
 • İşlenmiş Et Ürünleri, Sucuk, Pastırma
 • Hayvan yemi veya mamaları

gibi gıda maddelerinin ambalajlarında kullanılabilir. Ürüne koku vb. olumsuz etkileri olmayan doğal tazelik sağlayıcı, raf ömrü uzatıcı katkıda bulunur.

oksijen-emici-sol3
oksijen-emici-sağ-3
Oksijen Emici

Gıda Kalitesini Korur

Oksijen Emici etiket ve paketler kullanıldığı ambalajın içindeki gıdanın oksijen ile temasını neredeyse sıfıra indirir. Bu sayede:

 1. Küf Oluşumu ÖnlenirOksijen Emici – Yufkaların Ambalaj içerisinde Küflenmesini Önler
 2. Bozulma evresine giren gıdalardaki gibi kötü koku oluşumu olmaz
 3. Renk değişimi, tazelik yitirme engellenir
 4. Baharat oksitlenmesini önler
 5. Yağ oksidasyonu, acılaşma yaşanmaz
 6. Böceklenme görülmez

dolayısıyla üretim anındaki kalitesiyle son tüketiciye ulaştırılan, başarılı bir paketlemeraf ömrü deneyimi sunar. Özellikle sıcak havalarda küflü yufka iadeleri en çok karşılaşılan unlu mamul sorunudur.

Oksijen Emici paketleme sayesinde kullanıcıların tazeliğini koruyan, küflenme problemi yaşanmayan ürünler tüketebildiği gözlemlenmiştir. Kuruyemiş küflenme veya yağ oksidasyonu gibi tazeliği hemen dikkat çeken, iade oranını arttıran durumlar için de Oksijen Emici etiketler en etkili çözüm yolunu sunmaktadır. Ayrıca işlenmiş et ürünlerindeki renk değişimi gibi sorunların da temelinde ambalaj içindeki oksijen miktarı rol oynamaktadır. Bulunduğu ortamın oksijen miktarını %0,1 ve altına indirebilen Oksijen Emiciler, koruyucu katkı maddesi kullanılmadan sağlıklı raf ömrü avantajı sağlamaktadır.

Oksijen Emici Fiyat - Maliyet İlişkisi

Oksijen Emici Fiyat ve üretim amliyeti açısından ek bir gider kalemi olarak görülse de iade ve geri dönüş oranını azaltmaktadır. Bu sayede kârlılık ve verimlilik gibi ticari işletmeler için en önemli iki faktörde olumlu sonuçlar görülür. Pek çok paketleme sistemine kolayca entegre edilen oksijen tutucu şaseler, gıdaların güvenilirliğini de arttırıcı karkıda bulunur. Oksijen Emici Fiyat ve maliyetleri konusunda Genopak sektör tecrübesiyle sizlere en avantajlı fırsatları sunmaktadır. Hangi evat ve etkide ürün kullanacağınıza karar vermek, maliyet hesabını yapabilmek için bizi aramanız yeterlidir.

Oksijen Emici Etiket ve Paketler

Genopak olarak, Oksijene duyarlı ürünlerde farklı boyutlarda ve kapasitelerde oksijen tutucu şase çözümü sağlamaktayız. Hizmetlerimiz sayesinde müşteri memnuniyeti ve karlılık artışı sağlamanıza yardımcı oluyoruz. Artan tazelik, uzayan raf ömrü, katkı maddesiz üretim çözümleriniz için merak ettiğiniz konuları bizlere danışabilirsiniz.

 • Ambalajlı gıda ürünlerinde oksijen ve nem kaynaklı problemlerin çözümü
 • Ürettiğiniz gıda ürününe en uygun ambalajın seçimi
 • Maliyet avantajı sunan ve satış odaklı ambalaj tasarım desteği
 • Ambalaj-makine uyum testleri
 • Ambalaj sızdırmazlık testleri
 • Regülasyonların gerektirdiği içerik ve görseller
 • Gıda ambalajlamada maliyet iyileştirme projeleri
 • Aktif ambalajlama teknikleri
 • Ambalajda farkındalık ve inovatif ambalajlama yöntemleri
 • Baskı onayı ve renk ayrımı
 • Ambalaj tedarikçi denetimleri ve alternatif tedarikçi araştırması

gibi konularda uzman desteği alarak, iade ve olumsuz geri dönüş sorunlarınızın önüne geçebilirsiniz. Genopak hizmetlerinden yararlanmak için telefon numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

İletişime Geçin

Teklif ve bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçin!

image
image
image
Genopak

SAĞLIKLI GIDA, SAĞLIKLI YARINLAR

Tüketimin artması ve yerleşim alanlarının çok genişlemesi beraberinde üretim ve tüketim süreci arasında geçen mesafeleri uzatmıştır. Bunun sonucunda dayanıklılığı fazla paketlemelere ihtiyaç doğmuştur. Oksijen emiciler bu ihtiyacın en sağlıklı çözüm yoludur.