Oksijen Emici Yenirse ne olur sorusu tüketiciler tarafından merak edilen konuların başında gelmektedir. Sağlıklı gıda tüketmek isterken yanlış bir uygulamanın tecrübe edilmek istenmemesi  gayet doğaldır. Diğer yandan gıda sağlığıyla ilgili çok fazla bilgi karmaşasının olduğu günümüzde, nitelikli bilgiye ulaşabilmenin de zorluğu azımsanmayacak derecede fazla.

Üretim tüketim dengesinin tüketici tarafında ağır basması, çok daha verimli üretim ve ambalajlama çözümlerine ihtiyaç duyulmasını gerektirmiştir. Bu konuda özellikle üretim alanında gerek gıdaların daha uzun süre raf ömrüne sahip olması gerekse de uzun mesafeleri katedebilmesi önem taşımaktadır.

Gelinen aşamada talebi karşılayabilecek dayanıklılığın elde edilmesi koruyucu katkı maddelerinin kullanılmamasıyla mümkün olmamakta.

Kullanılan doğal veya yapay katkı maddeleri ise gıdaların besin değerine ve lezzetine olumsuz etkide bulunmaktadır.

Oksijen emici bu katkı maddelerine olan ihtiyacı en aza indirmek için başta uzak doğu olmak üzere Amerika ve Avrupa kıtasında yaygın olarak kullanılan bir ambalajlama çözümüdür.

Oksijen Emici Yenirse Ne Olur?

Oksijen emici şaselerin içerisinde demir tozu bulunmaktadır. Demirin doğal bir malzeme olduğu göz önüne alınırsa öncelikle kimyasal bir karışım olmaması önemlidir. Oksijen emici torbaların içerisindeki indirgenmiş demirin tek başına veya gıdayla birlikte tüketilmesi sağlık açısından önerilmemektedir. Ancak farkında olmadan tüketilmesi durumunda yaşanan vak’alarda:

  • Karın Ağrısı
  • Kabızlık
  • Koyu Renkli Gaita
  • Hafif Mide Bulantısı

gibi şikayetlerin olduğu gözlemlenmiştir. Ciddi sağlık problemlerinin yaşandığı görülmediyse de bir besin maddesi gibi tüketilmemesi gerekir. Tüketilmesi durumunda da her ihtimale karşı en yakın sağlık kuruluşundan yardım alınması önerilmektedir.

Oksijen Emici Kullanılması Sağlıklı mıdır?

Oksijen emici yenilirse diye merak duyulmasının altında yatan düşünce aslında gıdalarla beraber ambalaj içerisinde bulunmasının sağlıklı bir yöntem olup olmadığıdır. Oksijen absorber’ın görevi ambalaj içerisindeki oksijeni tutmasıdır. Hava ve nem geçişine izin veren ancak demir tozunun dışarıya çıkmasına engel olan bir paket içerisinde imalmektedir.

Dolayısıyla besin maddeleriyle teması veya aynı ortamda bulunması zararsızdır. Kimyasal veya yapay bir madde olmayışıyla da katkı maddelerinin kullanımını engelleyen en doğal çözüm yoludur. Sağlıklı gıda ambalajlama çözümleri ile ilgili merak ettikleriniz için bizi arayabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.