Gıda Güvenliği Çözümleri

Oksijen Tutucu Ambalaj Malzemeleri indirgenmiş demirden üretilmektedir. Doğal malzeme yapısı besin maddeleri için doğal koruyuculuk sağlamaktadır.

Özellikle işlenmiş et ürünlerinin ambalajlandıktan sonra renk değişimi yaşadığı görülür. Bu durumun temel nedeni ambalaj içerisinde kalan oksijen gazıdır.

Oksijen Tutucu Ambalaj Malzemeleri, paket içerisindeki oksijeni emerek %0.1 oranına indiren ve ürünün bozulma ihtimalini en aza indiren malzemelerdir. Özellikle iade ve olumsuz geri dönüş oranını minimuma indirmesi nedeniyle de her geçen gün kullanım alanı genişlemektedir.

Şehirleşme ve nüfus artışının etkisiyle birlikte seri üretim ürünlerinin tüketiciye ulaşma süreleri artmıştır. Bunun sonucunda da daha sağlıklı ve koruyucu ambalajlama çözümlerine olan ihtiyaç önem kazanmıştır. Ambalajların yapısındaki gelişim, ürünlerin dayanıklılığında avantaj sağlasa da tazeliğini aynı ölçüde korumasında yetersiz kalmaktadır. Oksijen emici bu konudaki ihtiyacı gideren en pratik malzeme konumundadır.

Sağlıklı Ambalajlamanın Gereklilikleri Nelerdir?

Besin maddelerinin tazeliğini ve sağlıklı tüketim koşullarını sağlayabilmesi için modern ambalajlama çözümlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Sağlıklı ambalajlama çözümünde:

 • Besin maddelerini dış faktörlerden koruma
 • Gıdanın tazeliğini uzun süre devam ettirmesini sağlama
 • Kimyasal yapısında değişiklik yaratmama
 • Tüketilme sürecine kadar içeriğin bozulmasını en aza indirme
 • Aktif ambalajlama ile çeşitli bileşenleri dahil edebilme
 • Kondenzasyon engelleyici yapıya sahip olma

gibi faktörleri yerine getirmesi beklenmektedir. Ancak bu noktada ambalajlama anında paketin içerisinde kalan oksijen miktarı kullanılan malzeme kalitesinden bağımsız bir faktör olarak olumsuz etkide bulunmaktadır. Oksijen Tutucu Ambalaj Malzemeleri bu ihtiyaca cevap vererek, ambalajın kapağı kapatıldıktan sonra bile müdahaleye imkan tanımaktadır.

Oksijen Tutucu Ambalaj Malzemeleri

Gıda maddelerinin kullanım ömrünü uzatmak ve taze tüketilmesine imkân tanımak için Oksijen Tutucu Ambalaj Malzemeleri ile Aktif Ambalajlama yöntemleri kullanılmaktadır.

Gıdanın bileşimini değiştirmeyen ambalaj maddesi kullanmanın yanı sıra ambalaj içerisindeki oksijen miktarına bağlı olarak acımaekşimeoksitlenme gibi sorunlarla da mücadele edilmesi gerekmektedir. Oksijen Emici malzemeler, ambalaj içerisindeki oksijeni minimuma indirerek paketleme anındaki tazeliğin korunmasına yardımcı olmaktadır.

Oksijen Absorber veya Oksijen Tutucu olarak da bilinen bu malzemenin içeriği indirgenmiş demirdir. Sağlığa zararı olmayan bu doğal madde sayesinde:

 1. Üründe Zamana Bağlı Tat Değişimi
 2. Koku ve Renk Değişimi
 3. İade-Fire Oranı
 4. Son Kullanım Tarihinden Önce Bozulma
 5. Olumsuz Müşteri Geri Dönüşü

gibi pek çok kötü senaryo yaşanma olasılığı minimum seviyeye inmektedir.

Genopak Gıda Güvenliği Çözümleri

Ambalajlama ihtiyacı duyulan besin maddelerinde oksijen ve nem kaynaklı tüm problemlerinizin çözümü için bizleri arayabilirsiniz. Maliyet avantajı sunan, satış odaklı desteklerimizle müşteri memnuniyetinizi maksimuma çıkarabilir, karlılığınızı arttırabilirsiniz.