Okso Biyobozunur Plastik Katkısı - Genopak

İletişim

İstanbul Merkez: Kurtköy Mahallesi, Seyit Onbaşı Sokak, 24/1 Pendik/İSTANBUL - Türkiye

Ankara Depo: Uyanış Mahallesi, Gülbaba Caddesi, No: 158/A Keçiören/ANKARA - Türkiye

info@genopak.net

+90 0216 599 10 55

+90 0541 414 27 77

OKSOBİYOBOZUNUR PLASTİK KATKISI

Genopak Okso Biyo Bozunma Nedir?

okso-biyo-soll-1-1
okso-biyo-sag-1-1-1

Okso-biyo bozunma (degradasyon); bir katkı maddesi tarafından başlatılan ve daha önceden belirlenmiş bir süre boyunca polimerin molekül ağırlığını azaltan bir bozunma işlemidir.Plastik önce bu katkı malzemesi nedeniyle küçük parçalara dönüşür. Daha sonra kalıntılar molekül ağırlıkları , 40.000 dalton ağırlığın altına düştüğünden mikroorganizmalar tarafından tüketildiği için “biyobozunur” olur. Bu işlem, malzeme CO2, su, humus, ve biyo kütle denilen ortalama 5000 dalton ağırlığa sahip moleküller kalana kadar devam eder.

Okso-biyobozunur plastik petrol rafinelerinin bir yan ürünü olarak imal edilir. Petrol sınırlı bir kaynaktır ve motorlu taşıtlar için yakıt üretilmek zorundadır, yan ürünlerden ise farklı türlerde plastik hammaddeler üretilir.
Geleneksel plastikler ile hemen hemen aynı makine ve insan gücü ile işlendiğinden çok az veya hiç ek maliyet getirmez.
Bozunma süresi birkaç ay yada bir kaç yıl olabilecek şekilde programlanabilir. Alışılagelmiş plastik ürünler kadar dayanıklıdır ve aynı özelliklere sahiptir. Ürünler kullanıma hazır olana kadar antioksidanlar bozulmaya karşı koruduklarından depolama ömrü vardır. Bu depolama ömrü serin, karanlık ortamlarda daha da uzatılabilir.

Neden Biyobozunur Madde Kullanmalıyız?

Çünkü yılda 200 milyon ton plastik üretiliyor ve bunların %80’i doğaya atık olarak atılıyor. Bu atıkların ise %50’sini ambalaj atıkları oluşturuyor. Çevreyi korumak ve plastiğin doğaya zarar vermesini engellemek için okso biyo bozunur madde kullanımı gerekir. Biyobozunur katkı kullanılarak üretilen plastiklerin gıda ile temas etmesi uygundur. Bu konu hakkındaki gerekli testler yapılmış ve ürünümüz sertifikalandırılmıştır. Ürünümüz doğada zararlı atık bırakmadığı ASTM 6954 protokülü ile doğrulanmıştır. Çevre sorumluluğunun gerekliliklerini karşılamaktadır.

Doğada bozunur (Biyobozunur) Plastik Katkısı Nasıl Kullanılır?

Plastik maddenin üretimi esnasında hammaddeye %1 oranında katılır. Üretilen plastik madde kullanım ömrünü tamamladıktan sonra “katkı” maddenin doğada çözünerek yok olmasını sağlar.  

İletişime Geçin

Teklif ve bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçin!

image
image
image