Oxygen Absorber Nedir? | Genopak
Oxygen Absorber Nedir

Oxygen Absorber gıda maddelerinin besin değerini yitirmesini önlemek; bozulma, ekşime, küflenme, tat farklılığı, renk atması gibi sorunlarını engellemek için ambalaj içerisinde kullanılan şerit veya şaselerdir. Daha Türkçe tabiri oksijen emici ya da oksijen tutucu olan bu malzemeler, ürünün ambalajı kapatıldıktan sonra bu işlevi gerçekleştirmesi nedeniyle Aktif Ambalajlama çözümleri içerisinde yer alır.

Her ne kadar orijinal yazılışı Oxygen Absorber olsa da dilimizde absorbe etmek kullanımı emsal alınarak oksijen absorber olarak da kullanılmaktadır. İçeriği ise tamamen doğal bir madde olan demir tozudur.

Absorbe Etmek Ne Demektir?

Absorbe etmek Türkçe karşılığı bulunmasına rağmen dilimizde kullanımı yaygın yabancı sözcüklerden biridir. İngilizcede “emmek” sözcüğünün karşılığı olan “absorb” her ne kadar yanlış bir kullanım da olsa “enjekte etmek” örneğindeki gibi ek alarak “absorbe etmek” denilerek; içine çekmek, soğurmak, emmek anlamlarında kullanılmaktadır.

Gıda ambalajlamasında kullanılan Oxygen Absorber ise kelime anlamındaki gibi oksijeni içine çekerek, ortamdaki varlığını azaltan malzemelerdir.

Oxygen Absorber Neden Kullanılır?

Tabiatın ve dünyamızdaki canlıların temel yaşam kaynaklarından olan oksijen gazı, yetişme veya yapım aşamasını tamamlamış her gıda maddesinin zamanla bozulmasına neden olur. Oksijen ile temas ettikçe, ambalaj içerisindeki oksijen miktarı arttıkça besin maddeleri ile etkileşime giren oksijen, zamanla küflenme başta olmak üzere çeşitli olumsuz etkilerde bulunur.

Satışa hazır olarak ambalajlanan ürünlerin paketi içerisinde yüksek düzeyde oksijen bulunması, mikrobiyal gelişmeye sebep olur.

  • Ekşime, acıma gibi tat değişimi
  • Kötü, istenmeyen koku oluşumu
  • Tazeliğini yitirmiş görüntü veren renk değişimi

Besinlerin tüketilmeden iadeye ayrılmasını, memnuniyetsiz tüketici görüşlerini arttırır. Bu nedenle ortalama raf ömrü kısalan gıdalar, işletme verimliliğini son derece olumsuz etkiler.

Tüm bu sorunların önüne geçilmesinin en doğal ve sağlıklı yolu Oxygen Absorber kullanılarak, paket içerisindeki oksijen etkisini minimuma indirmektir. Oksijen emiciler ambalaj içerisindeki oksijen miktarını %0.1 seviyesinin altına indirebilmektedir. Oksijen Emici Teknik Özellikleri yazımızdan içeriğin ayrıntılarına ulaşabilirsiniz.

Oxygen Absorber Yenirse Ne Olur?

Söz konusu tüketilmeye hazır bir gıda maddesi olunca ve bu madde ile aynı ambalaj içerisinde yer alınca en çok merak edilen konu Oxygen Absorber yenirse ne olur olmaktadır. Öncelikle oksijen tutucu ambalaj malzemeleri içerisine gaz ve nem girişine izin veren ancak içeriğin dışarıya çıkmasına engel olan şaselerin içerisinde kullanılır.

Bu nedenle gıda maddesine karışma gibi bir riski yoktur. Ancak şasesi tüketici tarafından bilinçli olarak yırtılırsa ve gıdaya karıştırılırsa yenilme ihtimali söz konusu olabilir. Böyle bir durumda oksijen emici yenirse:

  • Aşırı demir vitamini kullananlarda görüldüğü gibi koyu renkli gaita
  • Hafif derecede hissedilen karın ağrısı
  • Yabancı bir madde tüketmenin verdiği tedirginliğin tetiklediği mide bulantısı
  • Sindirim siteminde kabızlık

gibi yan etkileri olabilmektedir. Bu etkilerin ağır bir sağlık problemine yol açtığı durumlarla karşılaşılmamış ise de sağlık kuruluşlarına başvurarak gerekli kontrollerin yapılması gerekmektedir.

Oksijen Emici Ambalajlama Çözümleri

Genopak, doğal çözümler sunan aktif ambalajlama yöntemleriyle tüketici sağlığına değer verirken üretici ve işletmelerin de karlılığına katkıda bulunan fırsatlar sunar. Ürünlerinizin ambalaj içerisine girdiği andaki tazeliğiyle ve çok daha az katkı maddesi kullanılarak tüketicilere sunulması için bizleri arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Ücretsiz numune temin ederek malzeme kalitesini kendiniz de test edebilirsiniz.