Oksijen Emici Aktif Madde, özel şase veya bantların içerisinde gıda maddelerinin ambalajına eklene bilen ve doğal bir içerik olan indirgenmiş demirdir. Kullanacağınız ürün ve ambalajlara göre farklı oksijen tutucu şase veya bantlar kullanılmaktadır. Genopak, Aktif Ambalajlama Çözümlerindeki tecrübesiyle sizlere en uygun bileşen seçimi yapmanızı sağlamaktadır.

Oksijen Emici Aktif Madde kullanarak ürününüzün kalitesini ve lezzetini uzun ömürlü garanti altına alabilirsiniz. Çünkü gıdalar tüketiciye ulaştırılmak için ambalajlandıktan sonra

 • Besin maddesinin yapısına
 • Oksijenle temas süresine
 • Ortam sıcaklığına

bağlı olarak zarar görebilmektedir.

Gıda maddesinin bozulması, sağlık açısından bir tehdit oluşturmasını engellemek ve tüketicilerin sağlıklarını koruyabilmek için günümüzde yeni ambalajlama bileşenleri kullanılmaktadır.

Gıda Ambalajlama Yöntemleri Nelerdir?

Genel anlamda kullanılan üç farklı ambalajlama sisteminden bahsedebiliriz. Bu yöntemler:

 1. Aktif ambalajlama: Gıda maddelerinin muhafaza edildiği ambalajların içindeki atmosferi kontrol altına alan, bu özelliğiyle raf ömrünü ve doğallığını destekleyen ambalajlama yöntemleri.
 2. Nanoteknoloji: Nano teknoloji kullanılarak üretilen paketler içerisinde gıda maddelerini depolama yöntemi.
 3. Akıllı Ambalajlama: Üzerindeki akıllı etiketler yardımıyla tüketicilere içerikteki ürün ile ilgili bildirimde bulunabilen, kalite takibi yapılan yöntemler.

Bu üç yöntem arasında en az maliyetle kullanılabilen aktif ambalajlama çözümleri içerisinde Oksijen Emici kullanımı en pratik ve ekonomik yöntem olarak dikkat çekmektedir. Oksijen Emici Aktif Madde doğal bir çözüm yolu olup gıdaya herhangi bir olumsuz etkide de bulunmamaktadır.

Oksijen Emici Aktif Madde ve Aktif Ambalajlama

Aktif Ambalaj Çözümlerinde kullanılan bileşenlerin temel prensibi içeriğe kapak kapatıldıktan sonra dahi etkide bulunabilmektir. Nem tutucuoksijen tutucu gibi yöntemler bunlardan bazılarıdır. Oksijen emilimi ile gıdanın küflenme ve bozulma reaksiyon hızı minimize edilmeye çalışılır.

Gıda ambalajlarının asıl işlevi gıdanın dış etmenlerden etkilenmesini engelleyerek, en iyi koruyuculuğu gerçekleştirmesidir. Ancak ambalaj içerisindeki atmosfere her hangi bir olumlu etkisi bulunmamaktadır. Oksijen emici aktif malzeme kullanılarak paketleme sırasında içeride kalan oksijen miktarı %0.1 oranının altına indirilebilir.

Oksijen Emilimi Neden Gereklidir?

Oksijen ile teması kesilen gıdaların:

 • Tüketiciyi caydıracak renk değişimi yaşaması
 • doğallığını bozacak katkı maddesi kullanımı
 • Kötü konu, küflenme gibi olumsuz etkiler
 • Tadında ekşime, acıma faktörleri
 • Bozulma ve böceklenme

engellenmiş olur.

Oksijen Emici, Sağlıklı Gıda Ambalajlama Çözümleri

Genopak ile iletişime geçerek sizler için en uygun aktif ambalajlama bileşenini elde edebilirsiniz. Oksijen Emici Aktif Madde desteğimizden faydalanarak gerekli kontrollerinizi yapabilir, gözlemlemek istediğiniz testleri uygulayabilirsiniz.

Oksijen Emici Aktif Madde