Yufkada Oksijen Emici Kullanımı, çabucak bozulmaya meyilli bir hamur işi olan yufkanın raf ömrünü uzatmakta; ekşime, tat değişimi ve küf oluşumu geciktirmektedir. Özellikle sıcak havalarda yufkalarda olduğu gibi neredeyse tüm hamur işlerinde bozulmaküflenmeiade sorunlarının arttığı görülür. Bunun en büyük nedeni küf oluşumunun en ideal sıcaklık değerlerinin 20-30 C° aralığında olmasıdır.

Yufkada Oksijen Emici Kullanımı, ambalaj içerisindeki oksijen miktarının çok az değerlere inmesine imkan tanıyarak bozulma sürecinin çabuk başlamasına mani olmaktadır. Bu sayede üretimi yapılan yufkaların satışa dönüşme oranı arttığı gibi tüketicilerin de ilk yapıldığı andaki tazelikle buluşması sağlanabilmektedir.

Yufkanın Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Yufkanın bozuk olduğunu veya bozulmaya başladığını anlamak oldukça kolaydır. Çünkü ürünün bozulmaya başladığını kokusu, görünümü gibi rahat ayırt edilebilen özellikleri ele vermektedir.

  1. Taze yufka oldukça rahat bir şekilde birbirinden ayrılabilir. Bozulmak üzere olan yufka ise birbirine yapışmaya başlamıştır.
  2. Yufkanın tazeliğini koruması için oksijen dolayısıyla hava ile temasının kesilmesi gerekir. Ambalajı hava alan, yırtık veya delinmiş olan, açıkta bırakılan her yufka çabucak bozulacaktır.
  3. Yapışma eğiliminin ardından ağır koku veren yufka bozulmaya başlamış demektir. Hissedilen koku ekşimsi ve çok ağır duyulan maya kokusuna benzerdir.
  4. Taze yufkanın görünümü açık renktedir. Bozulmaya başlayan yufkada ise kararma görülür. Rengi daha koyudur.
  5. Gözenek gözenek yeşillenmeye başlayan yufkada küf oluşumu başlamıştır. Bu durumda tazeliğini yitirmiş bozulma evresine geçilmiş demektir.

Yufkada Oksijen Emici Kullanımı Ne Gibi Katkılar Sağlar?

Oksijen emici aktif maddelerin görevi bulunduğu ortamdaki oksijenin emilimini yaparak yoğunluğunu azaltmasıdır. Demir gibi tamamen doğal bir madde sayesinde bu görevi yerine getiren oksijen tutucu, besin maddesinin ambalaj içerisindeki tazeliğini korumasına yardımcı olur.

Neredeyse tüm gıda bozulmalarının temelinde oksijen ile temasları yatmaktadır. En basitinden aynı iki gıda maddesinden, saklama kabına konularak muhafaza edilen, açıkta bırakılana göre daha uzun süre dayanabilmektedir. Bunun nedeni saklama kabının içerisindeki oksijen miktarının daha az olması ve gıdanın hava ile temasının minimize edilmesidir.

Yufka gibi çabuk bozulan gıda maddelerinin ambalajları içerisine oksijen emici şase rahatlıkla yerleştirilebilir. Ambalajın içerisinde kalan oksijenin emilimi:

  • Uygun ortamı bulamayan küf organizmalarının gelişimini engeller
  • Üretildiği andaki tazeliğiyle birbirine yapışmadan muhafaza edilmesini sağlar
  • Ekşimsi tat değişimine engel olur
  • Kararma, renk koyulaşması gibi faktörleri en aza indirir

Yufka Neden Küflenir?

Küflenme probleminin temel nedeni mantar üremesidir. Havada asılı bulunan mantar sporları da uygun sıcaklık koşullarını bulduğunda çabuk üremeye başlarlar. Yufka ambalajlandıktan sonra hem ambalaj içerisinde oksijen kalması hem de uygun sıcaklığın bulunması sonucu küflenmeye başlar.

Yufkaların naylon ambalajlara sahip olması da diğer bir küflenme potansiyeli arttırıcı faktördür. Naylon poşet içerisinde her türlü hamur işi, nemli yapısı nedeniyle hızlıca küflenmeye başlamaktadır. Oksijen emiciler tüm bu olumsuz koşulları bertaraf etmeye yarayan doğal ve etkili bir ambalajlama çözümüdür.

Küflü Yufka Tüketilebilir mi?

Her küf oluşumunda olmasa da küfler genellikle mikotoksin adı verilen bir tür küf zehiri üretebilmektedir. Vücuda giriş yapan bu toksin madde bağışıklık sistemine zarar vermekte ve istenmeyen sağlık sorunlarının gelişimini tetiklemektedir. Ağır vak’alarda karında şişliködemağrıbulantı vb. rahatsızlıklar baş gösterir.

Küfler sadece görünen kısımlarda oluşmaz. Gözle seçilemeyen alanlarda da üremeye başlamış olabilir. Bu nedenle yufka gibi yapısı katı olmayan, iç kısımlarına küf geçişi zor olmayan besin maddelerinde küflenme görüldüğünde tüketilmemelidir.

Yufkada Oksijen Emici Kullanımı

Yufkada Oksijen Emici Kullanımı ambalajlanmasına rağmen hava ile teması kesilmemiş olan besinin, tüketim süreci içerisindeyken de korunmasına imkan tanır. Diğer bir ifadeyle ambalajı kapatıldıktan sonra dahi ambalaj içi faktörleri iyileştirerek, uzun kullanım ömrü, taze tüketim fırsatları sunar.

Genopak, gıda ambalajlama ve saflığının korunmasını destekleyen çözümler sunmaktadır. Gerek müşteri memnuniyetini arttıran gerekse de fire oranınızı düşüren ambalajlama çözümleri için bizi arayabilir, ücretsiz oksijen emici numune talebinde bulunabilirsiniz.